Kościół filialny w Podańsku pw. św. Stanisława Kostki żeby zyskać swoje nowe oblicze był remontowany około 7 lat. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, zatem proces odnawiania musiał być przeprowadzany z niezwykłą starannością. Proboszcz parafii NMP Nieustającej w Helenowie ks. Janusz Skałecki, jak sam mówi: „pukałem do różnych drzwi, do gminy, starostwa, urzędu marszałkowskiego i wielu innych. W końcu udało się zebrać odpowiednią kwotę”. Dodajmy, że mieszkańcy samego Podańska również wsparli remont niemałymi kwotami. Od sierpnia ubiegłego roku jest ponownie udostępniony wiernym. Pochodzi z XVIII wieku i jednym z najstarszych – konstrukcja szachulcowa – tego typu obiektów w województwie zachodniopomorskim. Na zewnątrz została odnowiona elewacja kościoła i wieży z dzwonnicą. Kościół zyskał nowy dach, który został pokryty ceglaną karpiówką. Wewnątrz praktycznie wszystkie elementy zostały poddane renowacji. Nowa podłoga z cegieł, odeskowanie stropu, nowe ławki i wewnętrzne schody. Nowe też są witraże i stacje Drogi Krzyżowej przywiezione z Niemiec. Na ścianie przy ołtarzu niebawem zawiśnie obraz św. Stanisława Kostki, patrona kościoła.
Do 1945 roku kościół należał do gminy ewangelickiej, od 1946 roku jest świątynią rzymsko-katolicką. Ciekawostką jest fakt, że chrzcielnica przed wejściem pochodzi z XIII wieku.
Warto się wybrać do kościoła w Podańsku, nie tylko po doznania duchowe ale również te związane z poznawaniem historii i pięknem zabytkowych wnętrz.
Tekst i foto: dr