Na goleniowskim lotnisku w lutym tego roku podpisano umowę na przebudowę systemu świetlnego i nawigacyjnego. Projekt jest w realizacji (wg umowy ma potrwać 17 miesięcy). Port Szczecin-Goleniów będzie mógł przyjmować statki powietrzne w praktycznie każdych warunkach pogodowych.

Z kolei w kwietniu rozstrzygnięty został przetarg na zadanie „Przebudowa i rozbudowa obiektu terminala pasażerskiego Portu Lotniczego Szczecin Goleniów. Etap I – koncepcja architektoniczna wielobranżowa i program funkcjonalno-użytkowy”, Wygrało go szczecińskie biuro architektoniczne Dedeco. Na rozbudowę i modernizację właściciele lotniska mają 40 milionów złotych. Projekt zakłada wyburzanie, dobudowywanie budynków terminala. Ma powstać też jeden „rękaw” dla pasażerów. Zakłada też, że wszystkie prace będą prowadzone bez przerw w jego funkcjonowaniu.

16 czerwca br. czyli za 4 dni prezes portu zapowiedział przedstawienie szczegółów projektu jego modernizacji. W związku z tym, że jednym z głównych celów czy priorytetów zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego jest rozbudowa i w ogóle troska o poziom funkcjonowania lotniska w Goleniowie. Poseł Artur Łącki zapowiedział, że zwoła jeszcze przed wakacjami posiedzenie tego zespołu. (Radio Nasz Goleniów wybiera się na to posiedzenie)

Porozmawialiśmy sobie z szefem Zespołu Parlamentarnego posłem KO Arturem Łąckim na temat koncepcji modernizacji Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. Oględnie mówiąc, nie jest zbytnio zadowolony z proponowanych przez prezesa Dziadosza propozycji zmian. „To co nam mówił pan prezes to jest na miarę powiatówki a nie subregionu jakim jest województwo zachodniopomorskie. Muszą zarządzać tym portem ludzie, którzy mają wizję. Samo łatanie dziur nic nie da” – mówił w wywiadzie Artur Łącki.

Zachęcam do wysłuchania całego wywiadu z posłem Łąckim, sporo w nim ciekawych refleksji na temat przyszłości naszego lotniska:

Tak na koniec dla zobrazowania potencjałów. Lotnisko w Gdańsku – 5,9 mln pasażerów rocznie. Kraków Balice – 9,4 mln. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów – 420 tys. pasażerów. (Dane za 2023 rok).
Dariusz Religa, foto: lotnisko Goleniów

Udostępnij

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *