Wczoraj 30 września po raz pierwszy w naszej bibliotece miało miejsce sympatyczne wydarzenie. Mianowicie, urodziny patrona Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Goleniowie – Cypriana Kamila Norwida. Te urodzinowe 2 godziny przybyli goście spędzili w formule wieczorku poetycko-muzycznego spajanego notami biograficznymi o tym wybitnym twórcy okresu naszego polskiego romantyzmu.
Przypomnę, że Norwid urodził się 24 września 1821 roku w miejscowości Laskowo-Głuchy, a zmarł w Paryżu w 1883 roku. Młodość spędził w Warszawie gdzie studiował malarstwo. Debiutował anonimowym lirykiem w Piśmiennictwie Krajowym. W tym czasie współpracuje aktywnie ze środowiskiem literackim, bywa w towarzystwie Cyganerii Warszawskiej. W wieku 21 lat rozpoczął swoją emigracyjną przygodę, którą kontynuował w zasadzie do końca życia. Imał się różnych prac, próbował utrzymywać się z rzeźby i rysunku w Nowym Jorku. W Paryżu około roku 1850 utrzymywał kontakty z przedstawicielami polskiej emigracji – Chopinem, Mickiewiczem czy Słowackim. W życiu towarzyszyły mu permanentne kłopoty finansowe. Jego intelektualną i artystyczną oryginalność w twórczości dostrzegli dopiero spory czas po śmierci artysty poeci młodej polski na początku 20. stulecia.

Na początek, dyrektor biblioteki – Jolanta Miękus, przywitała wszystkich słowami, że ma niezwykłą przyjemność krzewić poetycką twórczość C.K. Norwida i zaprosiła kulinarnie… życząc słuchaczom „smacznego”. I to zaproszenie w pełni oddaje tą duchową ucztę, która za chwilę miała nastąpić w murach goleniowskiej biblioteki. Recytacja wierszy Norwida przeplatana była muzyką epoki romantyzmu – głównie Chopina, ale nie tylko. Na wiolonczeli grała Katarzyna Starczewska, objawiła się zresztą w podwójnej roli, bo również recytowała wiersze. Widowisko tańcem baletowym urozmaicała Hanna Kaczanowicz. Nie zabrakło „w karcie dań” sztandarowych liryków poety – Bema pamięci Żałosny Rapsod, Do Obywatela Johna Brown, Pielgrzym, Daj mi wstążkę błękitną czy Duch Adama i skandal. Wiersze recytowali Młodzi Humaniści z Wyboru – Marta Pędziwiatr, Aleksandra Karaś, Katarzyna Starczewska, Oskar Adamkowicz, Tomasz Karaś. Recytowali także nieco starsi Humaniści z Wyboru, a wśród nich – Marek Machnicki, Agata Kiziuk, Aleksandra Pelc, Magdalena Piaseczna, Kajetan Gulbinowicz, Jolanta Kortiak-Gulbinowicz. Recytującą ekipę dopełnili pracownicy biblioteki – Jolanta Miękus (dyrektorka), Justyna Grzybowska (wicedyrektorka) i Magdalena Tomaszewska (pracownica).
Na podsumowanie, jak na urodziny przystało organizatorzy poczęstowali wszystkich smacznym, urodzinowym tortem z podobizną wieszcza.
Wielkie słowa podziękowania należą się organizatorom, czyli pracownikom MiPBP w Goleniowie, a w szczególności jej dyrektorce – Jolancie Miękus. No i oczywiście nauczycielce Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie Jolancie Kortiak-Gulbinowicz, która, była można powiedzieć scenarzystką, reżyserką i wykonawczynią w jednym… i przy okazji dobrym duchem tego poetyckiego spektaklu. Na koniec dowiedzieliśmy się, że obchody urodzin patrona mają odbywać się cyklicznie, co roku. Zatem do zobaczenia za rok.
A teraz możecie jeszcze posłuchać rozmowy z goleniowskim nestorem pięknej sztuki recytacji – Markiem Machnickim, który pięknie recytował tego dnia wiersza C.K.Norwida:

tekst i foto: Darek Religa

Udostępnij

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *