- Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły W Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej W Kościele Katolickim dzień ten może wypaść pomiędzy 20 marca a 23 kwietnia. W Wielki Piątek odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. W jej skład wchodzą dwa czytania, psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po niej następuje Komunia święta, a po jej zakończeniu następuje modlitwa nad ludem (bez błogosławieństwa i rozesłania). W Polsce i niektórych krajach na zakończenie liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji (zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim), gdzie zaczyna się Adoracja Najświętszego Sakramentu.
- Istnieje wiele przesądów, które dotyczą właśnie Wielkiego Piątku. Dawniej wierzono, że przez cały dzień nie wolno patrzeć w lustro, ponieważ to taki łącznik między życiem i śmiercią. Chodziło bowiem w tym o to, aby osoba, która w nie spoglądała, nie mogła dostrzec w nim diabła. Panie domu zasłaniały więc wszystkie lustra w domu lub odwracały je w stronę ściany, tak aby maksymalnie zminimalizować to ryzyko.
- Istnieje też przesąd, który zresztą w wielu domach funkcjonuje do dziś, żeby właśnie dziś gotować jajka wielkanocne. Woda po gotowaniu miała służyć do mycia włosów. Wierzono, że dzięki temu będziemy cieszyć się pięknymi i zdrowymi kosmykami.
Jest pomysł, żeby Wielki Piątek był dniem wolnym od pracy, to ważny dzień dla wielu chrześcijan. Ponoć trwają przymiarki rządu. Jesteście za?
Red., foto: Chromastock