W ramach projektu „Goleniów-Greifswald – SILNI RAZEM” odbywają się różne działania mające na celu integrację młodzieży polskiej i niemieckiej. Właśnie dzisiaj obserwowałem warsztaty na stadionie OSiR Goleniów. Dzieci i młodzież wspólnie „dekorowały” kontener, który został tam postawiony dla nich. Efekt ich pracy można już zobaczyć. Kontener widać wśród drzew u zbiegu ulic Sportowej i Norwida. Tu ciekawostka, regulamin funkcjonowania tego miejsca ustalą sami zainteresowani. Ma to być w bardzo ogólnym zarysie miejsce spotkań, wspólnego spędzania czasu, nawiązywania przyjaźni i różnych działań integrujących. To zresztą działanie realizowane w szerszym kontekście tzw. streetworkingu – w dosłownym tłumaczeniu praca na ulicy. To taki specjalny sposób czy metoda dotarcia do konkretnej grupy odbiorców. Jest to forma pracy socjalnej można powiedzieć „na dole” bezpośrednio w środowisku osób, do których chcemy trafić. W goleniowe właśnie trwa taki projekt sfinansowany z Funduszy Europejskich a pilotowany przez Centrum Usług Społecznych. Pedagogika ulicy to metoda dość rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej. U nas w zasadzie stawia pierwsze kroki. Można powiedzieć więc, że Goleniów jest w awangardzie i duża w tym zasługa dyrektora CUS-u Zbigniewa Łukaszewskiego, dzięki któremu pilotażowo do listopada tego roku projekt będzie realizowany. Czy będzie kontynuowany, czas pokaże.
Rozmawiamy z Jolantą Wipplinger, która w swojej pracy zawodowej realizuje działania z różnymi grupami wsparcia, pomaga także będąc pracownikiem Goleniowskiego CUS-u w realizacji warsztatów:
Na warsztatach spotkałem streetworkerki: Darię Jastrzębską-Świderską i Katarzynę Pełnikowską. Pierwsza z nich pracuje w ramach umowy-zlecenie, druga, póki co, jest w tej pracy wolontariuszką. Przeszły szereg szkoleń, to są osoby w pełni zaangażowane w relacje z młodzieżą. Obie panie mają swój obszar działania w okolicach ulic Chopina i Fabrycznej. Jak same mówią są w tamtym środowisku mocno zakorzenione od lat, więc jest im łatwiej dotrzeć do dzieciaków z tamtego środowiska. Praca jak mówią daje wiele satysfakcji, ale docieranie, przekonywanie do wspólnych działań, spędzania czasu nie jest łatwe. Potrzeba na to wiele czasu i determinacji streetworkerów.
Organizatorzy warsztatów dziękują za wsparcie ze strony drukarni Seepoint z Goleniowa
tekst i foto: dr