Od 33 lat Goleniowski Dom Kultury jest organizatorem dużego i znaczącego konkursu plastycznego dla dzieci z całego świata.
W sobotę 16 marca w Goleniowskim Domu Kultury zbierze się jury konkursu, aby spośród ponad tysiąca nadesłanych prac wybrać i nagrodzić te najlepsze.
Rozmawiamy z Anną Obszyńską kurator festiwalu:
A zaczęło się to tak: w 1989 r. Zenon Stachurski – goleniowski artysta (niektórzy pewnie go pamiętają), wpadł na pomysł zorganizowania gminnego konkursu plastycznego. Przez kolejne lata przedsięwzięcie nabierało mocy, aby w końcu z lokalnego konkursu stać się Międzynarodowym Festiwalem Sztuki Pięknej Color Art.
Festiwal od 2004 roku jest objęty honorowym patronatem UNESCO. W 2023 roku do grona patronów dołączyły: UNICEF Polska i ORPEG – Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Patronatu Festiwalowi udzielił również Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Co roku do udziału w konkursie zgłaszanych jest około 2 – 4 tys. prac wykonanych przez dzieci z całego świata. W ubiegłorocznej edycji wzięli udział mieszkańcy 28 państw.
Bieżąca edycja Color Artu odbywa się pod hasłem „Wszystkie kolory muzyki”. Nagrodzone i wyróżnione prace będzie można oglądać w sali wystaw goleniowskiej biblioteki. Tam 6 maja odbędzie się wernisaż wystawy i uroczystość wręczenia nagród. Jedną z nich jest zaproszenie do udziału w finale festiwalu i nadmorskich warsztatach odbywających się w Międzywodziu. Przez kilka dni, pod okiem artystów ponad 20 dzieci (w ubiegłym roku byli to goście z Litwy, Słowacji, Ukrainy i z wielu zakątków Polski), wspólnie bawi się i tworzy.
Wśród nich jest zawsze reprezentacja dzieci z Powiatu Goleniowskiego – nagradzanych w konkursie w odrębnej kategorii i zapraszanych wraz z opiekunami do udziału w finale festiwalu.
red.