Słuchajcie, w dniach 18-21 lipca na folwarku w Stodólsku (2 km od Maszewa), przez cztery dni odbywać się będzie bardzo ciekawe wydarzenie – Letni Festiwal Tradycji ETNOJurandowo! Co Was tam będzie czekać? Podróż przez bogactwo kultury Pomorza Zachodniego! Organizatorzy chcą czerpać z tradycji polskich przesiedleńców, ale także niemieckich przodków zamieszkujących te ziemie. Będą więc warsztaty muzyczne, taneczne i rękodzielnicze, fascynujące opowieści o historii regionu, a także wieczorne potańcówki z udziałem lokalnych kapel.
W piątkowy festiwalowy wieczór (19 lipca 2024r.) odbędzie się pokaz autentycznego czarnobiałego filmu z 1936 roku. Można na nim zobaczyć przedwojenny folwark i jego życie. To dokładnie ten sam folwark gdzie odbywa się festiwal ETNOJurandowo obecnie.
Zresztą przeczytajcie co organizatorzy mówią o swoim festiwalu:
„Tradycja na Pomorzu Zachodnim tworzy wielobarwną, oryginalną mozaikę kultur, która zawiera w sobie dziedzictwo przedwojennych, niemieckich mieszkańców Pomorza, jak i to, które przywieźli ze sobą na te tereny powojenni osadnicy m.in. ze wschodu czy Polski centralnej. Chcemy opowiedzieć historię regionu z naszej perspektywy, potomków, którzy tu się osiedlili i sprawdzić ile z pamięci naszych ojców pozostało do tej pory oraz czy ma jeszcze szansę wybrzmieć dzisiaj i jak będzie rezonować w nas głos naszych przodków. Pragniemy uświadomić mieszkańcom naszego regionu jak ważna i warta uwagi jest nasza wielowymiarowa tożsamość lokalna, kształtować w nich poczucie dumy z przynależności do tego regionu Polski, budować w otwartości dialog między tradycjami przed- i powojennymi tych ziem, poprzez naukę tańców, pieśni i melodii Pomorza oraz budować mosty międzypokoleniowe”.
Część muzyczną warsztatów festiwalowych przygotował partner strategiczny festiwalu – członkowie grupy „PoMore TanzOrkiestra”. To projekt muzyczny, który narodził się na Pomorzu Zachodnim na przełomie 2018/2019. Tworzą go muzycy polscy i niemieccy, zajmujący się na co dzień tradycjami muzycznymi swoich rodzinnych krajów i regionów: grają do tańca, badają śpiew tradycyjny i muzykę instrumentalną, Ich myślą przewodnią, marzeniem, jest przywrócenie żywej muzyki Pomorza Zachodniego w szerokim kontekście geograficznym, historycznym i kulturowym, po obu stronach dawnej i współczesnej granicy.
Organizatorem festiwalu ETNOJurandowo jest Fundacja „Szerokie Tory”, której prezesem jest Katarzyna Kamińska. Festiwal odbywa się na jej prywatnej posiadłości. Dodajmy jeszcze, że Fundacja zdobyła dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
A teraz koniecznie wysłuchajcie zaproszenia „spiritus movens” całego przedsięwzięcia Katarzyny Kamińskiej”
Na większość warsztatów, które się odbędą nie ma już w zasadzie miejsc. Pozostały te, na warsztaty instrumentalne i na nie organizatorzy jeszcze serdecznie zapraszają. Wszystkich natomiast zapraszamy na codzienne koncerty i potańcówki w każdy festiwalowy wieczór..
Tego nie można przegapić – wspólny taniec, śpiew i muzykjowanie jest na wyciągnięcie ręki
Do zobaczenia na festiwalu ETNOJurandowo!
tekst dr, foto:Etno